5. Stressz-szabályozás
5.12 A mellékvese erősítése – Étrendkiegészítés
Mi történik a mikrotápanyagokkal stressz esetén? Rohamos ütemben kerülnek felhasználásra, sokkal gyorsabb ütemben, mint azt pótolni tudnánk. Nagy részben ezért nem tud jól működni a mellékvese! Így adja magát a megoldás, azaz ezeknek a mikrotápanyagoknak a pótlása.
Stressz hatására a test a saját raktáraiból magnéziumot szabadít fel, ezzel csökkenti a stressz hatásait…ám így vezet a tartós stressz magnéziumhiányhoz.
Az egyik stresszforrás lehet a nem megfelelően szabályozott vércukorháztartás – a nap során minden egyes vércukorleesés is stresszt okoz, ez további fokozza a magnéziumraktárak apadását.
Magnézium hiányában koncentrációzavar, fáradtság, rossz alvás és az ezekből következő ingerültség és depresszió is felléphet.
A magnézium megfelelő szintje elengedhetetlen a GABA receptorok megfelelő szabályozásához, melyek a hangulatért, és a nyugalomért felelős idegi ingerületátvivő anyagok és hormonok receptorai.
Azt már említettem, hogy a mellékvese termeli az aldoszteron hormont is, ami a szervezet só- és vízháztartását szabályozza. A stressz pedig növeli az aldoszteron kibocsátást, ami nátrium visszatartást okoz (ez ödémát és magas vérnyomást okoz), a kálium és a magnézium szinteket pedig csökkenti.
Mivel a magnézium több, mint 300 enzim-reakcióban veszt rész a testben, a magnézium hiány komoly patológiai állapotokhoz vezethet, ezért fontos pótolni.
A magnéziumra a sejtjeinknek van szüksége: 98%-a a rendelkezésre álló magnéziumnak a sejtekben található, a vérben csupán 2%-a mérhető. Éppen ezért a vér Mg-szintje nagyon stabil. Ha már a laborod szerint is alacsony (csillagos) a Mg, akkor valószínű már kórházban is vagy. (Én 10 év alatt még sosem láttam csillagos értéket, ugyanakkor rengeteg esetben láttam javulást a Mg hatására.)
Tehát a szérumból nem detektálható a Mg-hiány. A biorezonanciás eszközök azonban képesek felmérni tested mikrotápanyag- és így magnézium-ellátottságát is.
Képes stabilizálni a vércukorszintet – A kutatások azt mutatják, hogy napi 340 mg-ot szedve a magnézium megakadályozhatja, hogy a vércukorszint túl alacsony legyen a hypoglikémiára hajlamosaknál.
Fokozza az agy “öngyógyítását” – Az agy képes meggyógyítani önmagát, új agysejteket létrehozni, és új idegi kapcsolatokat létesíteni. A magnézium egyike azon kevés ásványi anyagoknak, amelyek ebben segítséget nyújthatnak. Érdekes módon van bizonyíték arra, hogy a magnéziumbevitel növelése növelheti a kognitív viselkedési terápia hatékonyságát, ha szorongásos rendellenességek kezelésére alkalmazzák.
Oldja a depressziót – Ahol szorongás észlelhető, ott legtöbbször depresszió is tapasztalható, ezen két tünet gyakran együtt jár. Tény, hogy a szorongásos tünetekkel rendelkezők 90%-a depressziót tapasztal és a súlyos depresszív tünetekben szenvedők 85%-át szorongásos rendellenességgel diagnosztizálják.
A magnézium mindkét tünetben segít, méghozzá a szerotonin-hangulatnövelő neurotranszmitter szintjének növelésével segít.
Egy tanulmány szerint legalább olyan hatásos volt a depresszió kezelésében, mint az antidepresszánsok. A magnézium kiegészítéssel jelentősen és gyorsabban csökkent az általános depresszió és még a súlyos depresszív tünetek is.
Növeli egy, az agy dopamintermelését serkentő aminosav szintjét (GABA-t) – A magnézium az agyban lévő GABA receptorokhoz kapcsolódik és stimulálja azokat. Ha a GABA-szint alacsony, az agyat nehéz kikapcsolni, így a relaxáció is lehetetlenné válik. Ha túlterheltnek érzed magad, vagy a fejedben száguldozó gondolatoktól nem vagy képes pihenni, valószínűleg a szervezetedben a GABA-szint alacsony. Az alacsony GABA számos stresszel kapcsolatos rendellenességgel hozható összefüggésbe, ideértve a pánikrohamokat, de az irritábilis bél szindrómát is.
Izomfeszülés és stressz hormonok kapcsolata a magnéziummal – A magnéziumhiány egyik leggyakoribb jele az izomfeszülés és a görcsök. A húzódó izmok miatt nem csak feszültté válhatunk, hanem ezek a feszes izmok és az abból fakadó kellemetlen érzetek ténylegesen kiválthatják a “küzdj vagy menekülj” reakciót. A magnézium bevitele segíthet az izmoknak ellazulni és véget vetni ennek az ördögi körnek.
Hozzájárul a gyulladáscsökkentéshez és aktiválja az immunrendszert – Egyrészt segíti a D vitamin felszívódását, másrészt mellékvese támogatóként segít a stressz hatásokat leküzdeni és egyben aktiválja az immunrendszert akut vírusos és bakteriális betegségek esetén.
Segíti a nyugodt alvást – valamint azt, hogy végig aludjuk az éjszakát, tehát javítja az alvási időt és az alvás hatékonyságát is. Ezen kívül megakadályozza a krónikus pisilni járást, amely kellemetlenül megszakíthatja a nyugodt pihenést.
Használhatod krém formájában, készíthetsz magnéziumsós fürdővizet vagy pótold szájon át étrendkiegészítőből.
A legjobb hatás elérése érdekében több beviteli formáját használd egyszerre.
Mivel segíti a nyugodt hangulatot és alvást, érdemes lefekvés előtt magadhoz venni és venni egy forró magnéziumsós fürdőt.
Élelmi forrásai: legnagyobb mennyiségben és a leginkább elérhető módon a tengeri herkentyűk és a sütőtök tartalmazzák.
Magnéziumos kakaóital recept
Hozzávalók: nyers kakaópor (tartalmaz magnéziumot), magnézium-laktát por, kevés méz, kókusztejszín
Az E-vitamint a szervezet a májban, a zsírszövetekben, a szívben, az izomzatban, a herékben, a méhben, a vérben, a mellékvesében és az agyalapi mirigyben raktározza. Ebből látszik, hogy E-vitaminra testünk minden sejtjének szüksége lehet (méghozzá elsősorban a hormonokra érzékeny sejteknek). Ezért van az, hogy jótékony hatását szívünktől kezdve az agyunkig minden szervünk igényli és érzi.
Ez a vitamin több olyan egyéb fontos élettani folyamat része, mely kulcsszerepet játszik egészségünk megőrzésében, közérzetünk minőségében: többek között elengedhetetlen a mellékvese kéreg, hormonrendszer egyik központi tagjának egészséges működéséhez.
Más zsírban oldódó vitaminokkal ellentétben a szervezetben csak rövid ideig raktározódik, ezért rendszeres pótlása szükséges.
Támogatja a hormonok hatásának érvényesülését. – A mellékvese kéreg kortizol termelésében kulcsfontosságú szerepe van. Nőknél növeli a termékenységet, ezért is javasolt a bevitele már a tervezett terhesség előtt. (Hiánya férfiaknál terméketlenséget, a nemi aktivitás csökkenését okozhatja.) Az E-vitamin hiány a magzat károsodását válthatja ki, megfelelő mennyisége a szervezetben pedig segít a vetélés megelőzésében.
Mérsékli a fáradtságot – Megnöveli a vér oxigén-szállító képességét. Mivel több oxigénnel látja el a szervezetet, fokozza az állóképességet és gyorsítja a regenerálódást. Enyhíti a kimerültség érzését (így hozzájárul a mellékvese fáradtság kezeléséhez).
Segít eljuttatni a táplálékot a sejtekhez – Kulcsszerepet játszik a szervezet anyagcsere folyamatában az energiatermelés érdekében és a fehérje-anyagcserébe, illetve az egészséges idegrendszer biztosításában.
Szerepet játszik a szervezet védekező rendszerének működésében – Erősíti az immunrendszert, ezáltal csökken a fertőzések kialakulásának veszélye.
Idegsejt védő – Agyunk számára is jótékony hatású, mert az idegsejteket védő sejtek sok zsírsavat tartalmaznak, melyek szintén ki vannak téve a szabad gyökök ártalmainak, az E-vitamin antioxidáns hatásának köszönhetően pedig leköti ezeket a szabad gyököket. Mivel segíti az agy optimális állapotának fenntartását, így csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét is.
Élelmi forrásai: Napraforgómag, mandula (mindkettőt áztasd be 8 órára, mielőtt elfogyasztod őket, hogy kioldódjanak belőle az anti-tápanyagok), olajbogyó, sötét leveles zöldek (pl. spenót).
Étrendkiegészítő esetén: olyan készítményt válassz, ami nem csak alfa-tokoferolt tartalmaz E-vitaminként (hanem gamma-tokoferolt és másokat is), mivel a természetes élelmiszerekben a különféle tokoferolok mindig együtt találhatóak meg, így az E-vitamint egyoldalúan csak-alfa-tokoferolként szedni még akkor is káros, ha az természetes forrásból van, ugyanis a szöveti tokoferol arányt eltolja. A magas olajsavas napraforgóolajban oldott E-vitamin előnye az, hogy az Omega-6 zsírsavakból jóval kevesebbet tartalmaz, mint más olajok, melyekben a vitamint oldják és ez így kedvező az omega zsírsav arányok ideálisan tartásához (cél: minél kevesebb Omega-6, több Omega-9, ami az olajsav).
A B6-vitamin egy igen fontos hormonszabályozó. Segíti a sejtbe jutni és megtartani a progeszteront! S mivel a progeszteron a kortizol előanyaga, így ez a vitamin a mellékvesének is egy nagyon fontos szabályozója.
A B6 vitamin elengedhetetlenül fontos az idegrendszer számára
A B6-ot felemészti a stressz, a túlzott testmozgás, az alkohol, valamint ha nem megfelelő a bélflórád és ha emésztési gondjaid vannak, akkor sem lesz belőle elég. Tudtad, hogy hasznos lehet a terhesség alatti reggeli hányinger enyhítésében is?
Élelmi forrásai: vadon halászott halak (tonhal, lazac, tőkehal), banán, pulyka, máj, spenót, paprika, fehérrépa, fokhagyma, karfiol, mustár levele, zeller, káposzta, spárga, brokkoli, kelkáposzta, kelbimbó, mángold.
A megfelelő szintéziséhez igen fontos a jó bélrendszer, mert a bélbaktériumaid is termelik (segíthet ebben a fermentált ételek bevitele, a változatos zöldségfogyasztás vagy ha az még nem megy, addig a szelektív, jó bacikat tápláló rostpótlás).
Étrendkiegészítő esetén a metilált formát válaszd, amit a tested maradéktalanul felismer.
A B6 mellett a B5-vitamin is elengedhetetlenül fontos a mellékvese hormontermeléséhez, ezért a legjobb választás egy B-komplex.
Ezt ajánlom: metilált B-vitaminok 25 mg B6-al, vagy metilált B-vitaminok 100 mg B6-al
Ez az egyik leghatékonyabb, mégis legszelídebb mellékvese támogató vitamin. Nemcsak az immunrendszerednek, de a mellékvesének is szüksége van C-vitaminra, hogy a legjobban teljesíthessen.
A kutatások kimutatták, hogy azok, akik stressz alatt állnak vagy nagy energiákat igénylő élethelyzetben vannak (mint például a kisgyerekes anyukák), jelentősen – akár 50%-kal – is csökkenthetik az elkapott megfázások számát és azok súlyosságát azáltal, hogy C-vitamin-kiegészítőt szednek.
Élelmi forrásai: bőségesen tartalmaz C-vitamint a paprika, a brokkoli, az áfonya, a káposzta, a burgonya, a paradicsom és a citrusfélék.
Napközben vedd be, este már ne, mert felpörgethet. Ha érzékeny a gyomrod, a bevétel mindig étkezés közben történjen, több adagra elosztva a nap folyamán
A C-vitamin felszívódását és hasznosulását a flavonoidok segítik: a C-vitamin tartalmú gyümölcsökben vagy rostos zöldségekben a flavonoidok mindig jelen vannak. Ezért olyan készítményt válassz, ami tartalmaz flavonoidokat is, nem csak aszkorbinsavat, vagy egyél hozzá gyümölcsöt is
Mivel az emberi szervezet progeszteronból állítja elő a kortizolt, ezért a megfelelő progeszteron-szint létfontosságú!
Amíg fennáll a mellékvese fáradtság, vagy a tartós stresszhatása, a progeszteron sejtekbe jutása nem biztosított!
Túl magas kortizol szintnél a progeszteron receptorait a kortizol foglalja le, így az előbbi nem jut be a sejtekbe. Progeszteron pótlása abban segít, hogy több progeszteron érje el a receptorokat.
Túl alacsony kortizol szintnél (mellékvese fáradtság előrehaladottabb fázisaiban) a progeszteront a test átalakítja kortizollá, ezért progeszteron-hiány lép fel (ösztrogén-dominancia).
A természetazonos progeszteron pótlás tehát ezekben az esetekben szükségszerű, legalább addig, amíg az állapot nem rendeződik.
Vannak olyan gyógynövények, melyek adaptogén hatásúak, tehát hosszú távon visszaállítják a szervezet kibillent egyensúlyát (homeosztázis).
Az adaptogén növények tápanyagai sikeresen küzdik le a stressz fizikai, kémiai és biológiai hatásait (Nyikolaj Lazarev, 1947). Mindehhez a szervezet általános ellenállóképességét mozgósítják és így testünk képes alkalmazkodni a kedvezőtlen körülményekhez. A szervezet egészére hatnak,megnövelve az ellenállóképességet a különféle stressz-forrásokkal szemben, és normalizálják az élettani folyamatokat (homeosztázis visszaállítása) függetlenül attól, hogy milyen formában billentették ki azokat az egyensúlyi állapotukból a különféle stresszorok .
Az adaptogén kifejezés onnan ered, hogy ezek a növények egyedülálló képességük alapján képesek adaptálni funkciójukat a test sajátos igényei szerint (Frank Lipman, M. D.).
Azt a három adaptogén gyógynövényt ismeretem veled röviden, melyek a mellékvese funkciók helyreállításában kifejezetten eredményesek.
Ezek közül bármelyiket választhatod. Mint minden adaptogént, érdemes tartósan szedni őket (6 hónap).
Az alábbi kúra alapját a már korábban említett Dr. Wilson amerikai mellékvese-specialista dolgozta ki.
A fenti mikrotápanyagok és gyógynövények pótlása elengedhetetlen a mellékvese funkció javítása érdekében.
A mikrotápanyagok pótlása ezúttal csak az étrendből nem elegendő. Bár mindenhol megjelöltem, hogy milyen ételekben találsz nagyobb mennyiséget ezekből a mikrotápanyagokból, ha mellékvese fáradtságban vagy érintett, az étrendkiegészítés kihagyhatatlan! Hiszen a tested stressz esetén többet igényel ezekből a stresszre adott válaszok lefuttatásához, azaz gyorsabban feléli a készleteket, mint ahogy azt pótolni vagy képes.
Az ajánlásban szereplő elemek együttesen segítenek, így egyik elemét sem szabad kihagyni, így összességében lesz hatékony. A megadott dózisokat is fontos betartani a kívánt eredmény elérésének érdekében.
Az egyes linkekre kattintva a shopba jutsz, ahol bővebb leírást olvashatsz a termékről.
Mellékvese stimuláló gyógynövény (válaszd ki az egyiket a 3 közül):
Édesgyökér – napi 1*3-400 mg délelőtt
Rhodiola /aranygyökér – napi 1*400 mg
Ashwagandha– napi 2 szem
C-vitamin napi 3-4.000 mg (kapszulában vagy porban)
B6-vitamin napi 50 mg
E-vitamin napi 400 NE (250 mg)
Magnézium napi 400 (-600) mg
Progeszteron = Women’s Cream
Ami még jót tesz:
Multivitamin – napi 1 szem jó minőségű multi-vitamin szedése szintén jótékony hatású egy mellékvese fáradtsággal küzdő embernél.
D-vitamin – napi kb. 5.000 NE D3 vitamin
Melatonin (krém vagy tabletta) – alvást segíti és erős antioxidáns, napi 3 mg
5http / Triptofán – állandósult rossz hangulatnál, depressziós tünetek, félelemérzet és szorongás esetén VAGY hangulati és alvászavarok együttes előfordulása esetén
Pótold a B-vitamint (B5, B6, B12), magnéziumot (fürdősó) és szedj multivitamint (szelén, cink, E-vitamin)!
Gondoskodj a progeszteron szintedről, mert progeszteron nélkül nincs kortizol (Women’s Cream)!
Szedj kurkumát (és glutationt), ha gyulladás van a szervezetedben!
Sózz bátran!
Használj egy mellékvese stimuláns adaptogén gyógynövényt: édesgyökér, rhodiola, ashwaganda!
Amennyiben szükséges, pótold a D3-vitamint (gyulladások) és a melatonint (alvászavar), valamint a triptofánt (hangulati zavarok + alvászavar).
Sózzál bátran, kősóval!
A készítményeket eléred a bal oldali menüben a Harmóniaboltra kattintva.