7. Ciklusharmonizálás
7.4 A peteérési szakasz
A menstruációt követő szakaszban zajlik a méhben az újra felépítő folyamatok, a különböző hormonok szintje emelkedésnek indul (ösztrogén, FSH, LH).
Az egész ciklusra meghatározó lesz az az energia, ami ekkor van jelen – tehát nem mindegy, mit eszünk, mit érzünk, hogyan élünk.
Fizikai állapotunk a napok múltával egyre erősebb. Az egyre emelkedő ösztrogén hatására a bőr kisimul, a haj fényesebb lesz. A méh megágyaz a pete számára.
Ekkor érezzük magunkat a legvonzóbbnak – készül a test és a lélek a virágzásra (peteérés) – erősebb, dinamikusabb sportokat és mozgásformákat érdemes gyakorolni és jót tesz az izzadás.
A test izomzata ilyenkor a legrugalmasabb. Kiváló időszak ez az erőteljesebb mozgásra, a táncra, a pergő és stimuláló zenék (ízek, szagok) élvezetére egy téged stimuláló baráttal vagy baráti társasággal.
Ideje: 7-10 nap
A tavasz az újjászületés. Ahogy a természet is új erőre ébred, a mi energiaszintünk is egyre emelkedik.
Örömöt lélegzünk be, kedvünk van kapcsolódni másokhoz és szórakozni, érzékenység és sok életerő, a téllel teljesen ellentétes érzések jellemeznek bennünket.
Ahogy fák a föld felszíne fölé áramoltatják energiáikat: az új levelek és új virágok felé, mi is a külvilág felé fordulunk és keressük a kapcsolódást másokkal.
A peteérés időszaka aktív és dinamikus szakasz. Ekkor tele vagyunk lendülettel és tervekkel, és a megvalósításhoz szükséges energiával, erővel és elhatározással. A lehetőségek időszaka ez, ezért leginkább a hajadon minőségével lehet körülírni.
Ez a szakasz az új kezdete, a felépítő energiák és folyamatok ideje: ekkor zajlik a méh (és az egész test) újra felépítése, a hormonok egyre nagyobb mennyiségben kerülnek kiválasztásra, ahogy haladunk előre az időben.
Mivel ez egy kezdőpont és egy alap a soron lévő hónapunkra, az egész ciklusra meghatározó lesz az az energia, ami ekkor van jelen – tehát nem mindegy, mit eszünk, mit érzünk, és hogyan élünk.
Ahogy a petefészkünkben is érlelődnek a magocskák, úgy az életünkben is most vethetjük el azokat a magokat, amik álmaink valóra váltásához, projektek megvalósításához szükségesek.
Amazon-énünk is aktíválódhat ebben a szakaszban, ha a helyzet úgy hozza, hogy kitartásra és küzdelemre van szükség a terveink megvalósításához, hiszen az energia megvan hozzá.
Fizikai állapotunk a napok múltával egyre erősebb. A magas ösztrogén hatására a bőr kisimul, a haj fényesebb, a méh megágyaz a pete számára, a test izomzata ilyenkor a legrugalmasabb.
Ekkor érezzük magunkat a legvonzóbbnak – készül a test és a lélek a virágzásra (peteérés) – erősebb, dinamikusabb sportokat és mozgásformákat érdemes gyakorolni és kifejezetten jót tesz az izzadás is.
Kiváló időszak ez a pergő és stimuláló zenék (ízek, szagok) élvezetére egy téged stimuláló társasággal és egy kis tánc!
A Hajadon szakaszban a bennünk élő kislánnyal kapcsolódva az ő reményeit is számba vethetjük és megdolgozhatjuk egy belső lelki munkával.
Ezt a szakaszt jellemzi, hogy minden egyre dinamikusabbá válik, ugyanakkor az energiák nem kifelé, hanem befelé orientálódnak.
Egyre fokozódik a test energiaszintje (ami akár nyugtalanságig is elmehet). Ezért kerüljük a stagnálást az életünk minden területén – energikus, dinamikus energiák jönnek, amit érdemes kihasználni most, sőt, kiélvezni!
Jót tesz ebben a szakaszban egy 10-20 perces önmasszázs meleg szezámolajjal majd egy jó kis fürdő.
A menstruáció után a hipotalamusz jelez az agyalapi mirigynek, hogy küldjön tüszőérést (peteérést) serkentő hormont (FSH) a petefészkeknek – az üzenet az, hogy készüljenek fel egy újabb pete megérlelésére, majd kilökődésére; az ösztrogén (a hormon fő üzenete: növekedés, burjánzás) szint is egyre növekszik, ami segíti a fenti folyamatot (növekszik a tüsző és benne a petesejt).
A növekvő ösztrogén megvastagítja a méhnyálkahártyát, hogy az esetlegesen megtermékenyített petesejt tudjon hová beágyazódni. (Ne feledd: a termékeny életszakaszban testünk minden hónapban a foganásra készül.)
A méhnyákváladék, mely lejut a hüvelybe kezdetben nincs vagy alig-alig van, majd a mennyisége egyre növekszik és így egyre inkább észlelhetőbbé válik; sárgás vagy fehéres színű és ragacsos tapintású.
Ez a „kreativitás és az új kezdetek” szakasza.
Ideális időszak a projektek serkentésére otthon és a munkában egyaránt (ötletelés időszaka)
A szellemileg legmegerőltetőbb teendőket ekkor jól bírjuk (mivel az agy megnövekedett kreatív képessége megkönnyíti a problémamegoldást), így ezeket időzítsd ezekre a napokra a havi tervezésednél.
Érzelmileg nyíltságot, lelkesedést érezhetünk, felfrissültnek érezzük magunkat.
A társasági programok ideális ideje ez, hisz ekkor van rá elég energiánk.
Továbbá az új élményekre ekkor vagyunk a legnyitottabbak a ciklus során. És a kreatív élmények ebben a szakaszban hatnak ránk a leginkább inspiráló módon. Ilyen lehet pl. egy új zenei koncert vagy táncóra, vagy bármilyen más kreatív tevékenység. Ne hagyd ki, tervezd meg a következő hónapra és vágj bele:)
„Jöjjön valami új” – tested és agyad számára ekkor természetes és könnyű, hogy valami újat fogadjanak be.
Ilyenkor van elég energiád a megerőltetőbb edzésekre.
Az olyan lendületesebb mozgásformák ajánlottak, mint futás, kirándulás, torna, biciklizés, intenzívebb jóga, küzdő sportok, kihívást hozó mozgások e szakasz minden napján javasoltak.
Mivel ebben a szakaszban könnyebben kialakulnak az agyi idegsejtek között új kapcsolatok, ezért könnyebben nyitunk az új felé, a komfortzónán túlra.
Ugyanebből az okból kifolyólag az ekkor kezdett új tevékenységekben a kitartásunk nagyobb lesz, mintha máskor látnánk neki.
Ezekben a napokban a friss, sokszínű, könnyű ételek segítenek, hogy energikusabbak legyünk (amikor minden hormon szintje épp a legalacsonyabb a ciklusban) – ezért válaszd a friss ételeket, könnyed, szárazabb ételeket, a mungóbabot és sok zöldséget.
A testünk most még tolerálja a magasabb fitoösztrogén tartalmú ételeket (mivel az ösztrogén szintje még csak most kezd emelkedni, még nem tudjuk túltelíteni a szervezetet ezzel a hormonnal).
Ételkészítés: könnyű főzési módszer javasolt, mint párolás, dinsztelés. Jó a meleg étel és a melegítő fűszerek (gömbér, fahéj, cayenne bors, chili).
Ajánlott: préselt saláták (savanyú káposzta, kimcsi), sok zöldség, sovány fehérjék, bab- és magcsírák, magas energiatartalmú gabonafélék, valamint az avokádó serkenti a méhnyálkatermelést és megkönnyíti a következő szakaszba az átmenetet (ezek az ételek mind előkészítik az ovulációt).
Jót tesz a csípős, keserű, fanyar íz, de a túl sok só nem tesz jót, különben a ciklus második felében ödémásodást okozhat.
Jót tesz a finom stimulálás – életre keltés – a fanyar ízekkel (pl. a gránátalma). A fanyar íz abban is segít, hogy a méh összehúzódjon (ezért a ciklus más szakaszaiban nem is ajánlott a jóga elvei szerint).
Kerüld – ebben a szakaszban kifejezetten! – a finomított cukrokat, édességeket, friss gyümölcsöt közvetlen étkezések előtt és után 30 perccel, no és az alkoholt (kivéve néha 1 pohár bor), túl sok édes ízt.
Ízben kerüld a túl sok sósat is (a savanyúból se ess azért túlzásba).
Nem tesznek ilyenkor jót a hűsítő ételek (mélyhűtött ételeket, hideg és szénsavas italok), a készételek, a nehéz vagy olajos vagy olajban sült ételek (érlelt sajt, sütemény, krém, torta, magvak), a vörös hús.
Ne edd túl magadat vagy túl sokszor a nap folyamán.
Hajdinakása fahéjjal, pici mézzel és málnával, diófélével vagy dióféle vajjal
Lágy tojás, puffasztott barna rizs szelettel és földimogyoró krémmel
Zabkása kesudióval, goji bogyóval, fahéjjal
Ital 1: Zöld turmix (meggy, spenót, alma, banán, chlorella por, kendermag por, zabpehely)
Ital 2: Fehérje turmix avokádóval, lenmaggal, fahéjjal
Főtt csirkemell petrezselyemmel, dinsztelt brokkolival, zöldbabbal, sárgarépával
Lencsesaláta articsókaszívvel
Cukkinis zabpehely (glutén mentes) mediterrán módra + grill csirke szárny
Zöldborsó főzelék (gluten mentesen) + zabos zöldség fasírt
Lencse főzelék (gluten mentesen) + zabos zöldség fasírt
Zöldbab főzelék (gluten mentesen) + zabos zöldség fasírt
Töltött paprika (a rizs helyett quinoával)
Lencsefőzelék + csirkecsíkok, avokádó
Quinoa saláta (paradicsommal, fejes salátával, hagymával és mazsolával), halchipssel
Répasaláta humusszal
Datolyás olajos magos szelet
Köleskása kakaóval és fahéjjal
Alma+brazil dió
Köles-hajdina ropi humusszal
Omlett dinsztelt cukkinivel
Saláta sonkával, olívaolajjal
Tojásos lecsó
Római saláta csírákkal, avokádóval és mungóbabbal
Ha menstruációs görcseid vannak, akkor két gyógynövényt ajánlok neked teaként fogyasztva:
Az erdei málna (Rubus idaeus) leveléből készült tea összehúzó hatású, így oldja a simaizomgörcsöket és csitíthatja a vérzést is. A méhünk gyógynövénye: tonizál és erősíti a méhfalat.
Hatóanyagai:
Ellenjavallat:Rózsafélék allergiája esetén ne alkalmazd. Csak a menstruáció idején vagy a premenstruációs szakaszban idd, a peteérési szakaszban ne alkalmazd.
Gynex
Cytovital
Az illóolajokat többféle módon használhatod, majd mindig jelzem neked, hogyan
Nagyon fontos, hogy kizárólag tiszta, minőségi, bevizsgált illóolajat használj. Én a DoTerra illóolajait használom és ezt ajánlom neked is. A bal oldali menüben megtalálod a shopba vezető linket.
A HORMONEGYENSÚLY ÉS AZ ÉRZÉKISÉG OLAJA
Parfümterminológia: bázisjegy
Csakra: szív
Az ylang-ylang (Cananga odorata), maláj nyelven azt jelenti a virágok virága. Illóolaja serkenti a nemi mirigyek működését, hormonálisan kiegyensúlyozó hatású, nyugtató, antidepresszáns és afrodiziáló. A Fülöp-szigeteken honos növény a magnóliafélék családjába tartozik, és a virágából nyerik ki az illóolaját, amit a hajnali napsütésben kell leszedni.
Yin típusú illóolaj, a víz elem tartozik hozzá, így energetikájában nedvességet adó, hűvös szív illat. Édes és virágillatú.
Afrodizáló hatása miatt alacsony libidónál kifejezetten ajánlott, mivel lágy, kéjes hangulatot képes teremteni. Ha ez a célod vele, akkor rendszeresen, (ön)masszázsokhoz használd. Az indonéz fiatal párok nászágyát szokták beborítani ezzel a virággal, vagy a menyasszonyt kenik át az illóolajával.
Igazi női olajként a bőrápoláshoz is használhatod, mivel selymessé teszi a bőrt, a hajat, sejt- és bőrregeneráló, ránctalanító, és jól ellazítja az arcizmokat is – részben fizikai, részben lelki síkon:) Évszázadokig illatosították magukat a nők a kúkusz és az yalng-ylang keveérékével a szépség lés egészség reményében (és rovarriszsztó céllal).
Fizikailag görcsoldó, és idegrendszert kiegyensúlyozó, így pszichés hatása is jelentős: antidepresszáns és nyugtató hatású. Meghittséget hoz és relaxált állapotba visz. Ezért jó afrodiziákum is, illetve szülés utáni depressziónál kifejezetten segítő. Stressz kezelésére, szorongás oldására használható.
Mottója: “Lazíts, élvezd az élet örömeit!” “Tedd, amihez kedved van”
Pszichés hatása:
Kozmetikai hatása:
Szubtilis és pszihés hatása:
Így használd:
Ellenjavallat: Bódító lehet, ezért ha hirtelen túl sokat használsz belőle egyszerre, akkor átmeneti rosszullétet, fejfájást, túladagolva akár keringési zavart okozhat. Annónafélék allergiájánál ne használd.
A LELKESEDÉS ILLATA
Parfümterminológia: fejjegy
Csakra: szív
A bergamott (Citrus bergamia) illóolaja nyugtató, stresszoldó és enyhén görcsoldó hatású. Bár legfőképpen a hangulatra van jó hatással (depresszió-ellenes olaj), a hipotalamusz működését kiegyensúlyozó hatása miatt bárkinek javasolt. Nyugtatja és csillapítja a központi idegrendszert. Kifejezetten ajánlott önbizalomhiány esetén.
A gyümölcs héjából hideg sajtolással kinyert olaj különleges a citrus olajok között ez a citrom és a keserűnarancs kereszteződéséből született gyümölcs.
Mottója: “Bús homályból jöjj velem a napfénybe!” „Lépj ki a szürkeségből, melengesse szívedet a fény”
Pszichés hatása:
Kozmetikai hatása:
Szubtilis hatása:
Így használd:
Ellenjavallat: Fényérzékenyítő hatása miatt nyáron semmiképp ne kend a bőrödre. A szoláriumozást is kerüld a használatot követő 12 órában. Rutafélékre allergiások ne használják.
AZ ÖNBIZALOM ÉS AZ IDEGRENDSZER OLAJA
Parfümterminológia: szívjegy
Csakra: korona
A keserűnarancs-virág (Aurantii amaris floris/Citrus aurantium fleur) illóolaja idegrendszert tonizáló, nyugtató hatású, hatékony antidepresszáns hatású, a legerősebb pszichés olaj. Álmatlanságnál és kóros lehangoltságnál segít, ha párologtatod.
Szívnyugtató, ideg-tonizáló, szívritmust szabályozó hatása mellett pszichés hatása igen jelentős: oldja a feszültséget és a szorongást, oldja a lelki görcsöket. Segít álmatlanságnál, a nagyon érzékeny lelkű és a hirtelen haragú emberek olaja, sokkos lelkiállapotoknál elsősegélyként is alkalmazható.
A narancsvirág illóolaj az egyik legerősebb depresszióellenes illóolaj. Nemcsak nyugtat, de élénkít és vidámít is. Szorongás, félelem és stressz esetén kifejezetten jótékony hatású.
Afrodiziákumként is alkalmazhatod.
Mottója: “Szívből támogatlak az elfogadásban, elengedésben” “Ne félj, megvédelek!”
Igazi női illat, a parfümipar egyik nagy kedvence ma is. Az olaszországi Nerola város hercegnője rajongott ezért az olajért – innen kapta a nevét. Régen a menyasszonyok csokrába, koszorúiba tetteék – az ártatlanság jelképe volt.
A kozmetikai hatásai is nagyon kedvezőek: sejtmegújító, sejtnövekedést serkentő hatású, ránctalanító, növeli a bőr rugalmasságát és jól hidratál, kifejezetten ajánlott az érzékeny bőrre. Az erekre is tonizáló hatással bír.
Pszichés hatása:
Kozmetikai hatás:
Szubtilis hatása:
Így használd:
Ellenjavallat: Ha a rutafélékre allergiás vagy, akkor ne használd.
A BIZALOM OLAJA – A MELLÉKVESE TÁMOGATÁS OLAJA (GYÓGYÍR STRESSZ ESETÉN)
Parfümterminológia: szívjegy
Csakra: harmadik szem
A muskotályos zsálya (Salviae sclareae) illóolaja stresszoldó, mellékvese támogató, görcsoldó, nyugtató hatású. A szülés alatt az egyik leggyakrabban alkalmazott illóolaj – a mottója is erre utal.
Nyugtatólag hat a szülő nőre, mert segíti feloldani a feszültségből eredő görcsöket és segít megnyílni a szülésre.
Használhatod a peteérési szakaszban, de a ciklus más időszakaiban inkább ne, mert az ösztrogéntermelést serkenti. A menstruáció kimaradásakor kifejezetten javasolt használni.
Görcsoldó, antidepresszáns és méregtelenítő hatású is.
Mottója: “Segítek neked felülni a hullámra, hogy átlépj a félelmen és átengedd magad a születés csodájának!” “Láss tisztán, engedd kibontakozni erődet és öntudatodat”
Pszichés hatása:
Kozmetikai hatás:
Szubtilis hatás:
Így használd:
Ellenjavallat: Fényérzékenyítő hatása miatt kerüld a napozást vagy a szoláriumozást a használatát követő 12 órában (amennyiben préseléssel előállított formájú az illóolaj). Várandósság alatt ne használd. Alkoholfogyasztás után ne használd. Ha a rutafélékre allergiás vagy, akkor ne használd.
Az itt javasolt vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket az egész havi ciklusod során szedheted. A javasolt dózisokat mindenhol megtalálod.
Dózis: napi 250 NE
Az egész ciklusban szedhető
Antioxidánsként sejtöregedés-lassító hatása a petesejtek fiatalon tartásához járul hozzá, a petefészkeket finoman stimulálva.
Az E-vitamin elnevezésének „a tokoferol” jelentése szó szerint azt jelenti, hogy fiatalnak lenni. Segíti a sejtek optimális működését és regenerálódását.
Fontos antioxidánsként védi a sejteket az oxidatív stressztől. Így a termékenység szempontjából mind a petesejt (mind a hímivarsejt) DNS integritásának védelmét segíti.
Nagyobb dózisban szedd, ha gyulladáscsökkentő hatását szeretnéd kiaknázni (pl. endometriózisnál 800 NE javasolt).
Élelmi forrásai: Napraforgómag, mandula (ezeket az olajos magvakat áztasd be 8 órára, mielőtt elfogyasztod őket, hogy kioldódjanak belőle az anti-tápanyagok), olajbogyó, spenót, papaya, sötét leveles zöldek.
Pótlási lehetőségek: Az E-vitamin zsírban oldódó vitamin. Így vagy olajkapszulában vagy növényi olajban oldva fogod megtalálni. A multivitamin készítményekben is megtalálható, de olyat multit válassz, amiben a zsírban oldódó és a vízben oldódó hatóanyagokat külön.külön csomagolták, mivel azok csak így tudják megőrizni értéküket. (Pl. GAL Multivitamin)
Olyan készítményt válassz, ami nem csak alfa-tokoferolt tartalmaz E-vitaminként (hanem gamma-tokoferolt és másokat is), mivel a természetes élelmiszerekben a különféle tokoferolok mindig együtt találhatóak meg, így az E-vitamint egyoldalúan csak-alfa-tokoferolként szedni még akkor is káros, ha az természetes forrásból van, ugyanis a szöveti tokoferol arányt eltolja.
A magas olajsavas napraforgóolajban oldott E-vitamin előnye az, hogy az Omega-6 zsírsavakból jóval kevesebbet tartalmaz, mint más olajok, melyekben a vitamint oldják és ez így kedvező az omega zsírsav arányok ideálisan tartásához (cél: minél kevesebb Omega-6, több Omega-9, ami az olajsav).
Ezt ajánlom: E-vitamin
A cinkhiány a nők körében egy elég gyakori állapot, pedig kritikus fontosságú tápanyag a női hormonális egyensúly szempontjából, és kiemelten fontos a pajzsmirigy optimális működéséhez is.
A cinkre a testednek számos folyamatában szüksége van, ezen belül is kifejezetten több folyamatra a hormonális egyensúly és a termékenység szempontjából. A cink ugyanis részt vesz a génszabályozásban és ő a termékenységet az egyik leginkább támogató ásványi anyag.
Ez nem is csoda, hiszen több mint 300 különböző enzimfolyamatban vesz rész, melyek az immunitást, a hangulatot, az energiát, a hormonokat, a bőrt és a memóriát támogatva biztosítják, hogy a tested megfelelően működjön.
Elegendő cink nélkül a sejtek nem tudnak megfelelően osztódni, így a cink hozzájárul a petesejtjeid megfelelő minőségéhez.
Cink hiányában az ösztrogén- és a progeszteronszintek kiegyensúlyozatlanok lehetnek, és előfordulhat, hogy reproduktív rendszered nem képes megfelelően működni, míg elegendő cink jelenlétében a nemi hormonokat optimálisan képes a szervezet előállítani, hiszen cink hiányában az agyalapi mirigy nem képes a hormonok szabályozására. A cink segíti az agyalapi mirigyet az FSH hormon szintjének növelésében, ami pedig segít a petefészkeknek abban, hogy elegendő progeszteront és ösztrogént termeljenek, melyre a reproduktív rendszernek szüksége van.
Hormonálisan a cink hozzájárul a tesztoszterontermelés szabályozásához, és blokkolja azt az enzimet, amely felelős a tesztoszteron ösztrogénné alakulásáért (ismét elkerülve a lehetséges ösztrogén-dominanciát, ami a legjelentősebb oka és egyben okozata is a hormonális problémáknak és melynek következménye a terméketlenség.
Felmerülhet benned a kérdés, hogy a tesztoszteron miért fontos a nőknek (hiszen férfihormonként ismered). Nos, nézzünk meg akkor egy példát ennek a hormonnak a jelentőségéről. A tesztoszteron nélkül nem lenne libidód! Persze a nők libidójához a tesztoszteronon túl szükség van mind az ösztrogénre, mind a progeszteronra is, méghozzá egyensúlyban. A férfiak tesztoszteron-szintje folyton magas, így a kedvük is magasabb, stabilabb a szexhez, nem olyan hullámzó, mint a nőknek. Visszakanyarodva a példánkhoz: ha egy női testben túl sok a tesztoszteron-képződés, az bizony komoly gondokat okoz (pl. ez inzulinrezisztenciánál történik meg, mivel az inzulin fokozza a tesztoszteron kiválasztását a petefészkek külső felületén és ez szőrösödést, hajhullást, aknékat, hangulatingadozásokat, agressziót okoz és azonnal kedvezőtlen módon tolja el az egyensúlyt a női hormonok között is, ösztrogén-dominanciát okozva).
A cink az immunrendszer normál működéséhez is szükséges, és bizonyos mértékig védelmet nyújt a bakteriális és virális fertőzések ellen. Erre érdemes gondolni, ha babát tervezel: pótold a várandósság ideje alatt, mert a hüvely és annak flórája ilyenkor fokozottabban ki van téve a fertőzésveszélynek (a hormonális változások miatt). Márpedig a kezeletlen bakteriális és vírusfertőzések következményei akár korai vetélés lehet, de szerepük van az idő előtti burokrepedésben és a koraszülésben is. Az, hogy az alacsony cinkszint közvetlenül kapcsolódik a vetéléshez a terhesség korai szakaszában a The Centers for Disease Control’s Assisted Reproductive Technology jelentése is igazolja.
A cink könnyen kiürül a stressz, az alkohol, a dohányzás vagy a gyakori hosszú repülőutakon résztvevőknél. Érdemes ellenőriztetni laborban az alkalikus foszfatáz szintjét, mert ha alacsony, az cink hiányra utalhat.
Élelmi forrásai: Elsősorban a májban (borjúmáj) és a tenger gyümölcseiben van (osztriga – leggazdagabb cinkforrás, garnélarák). Továbbá tartalmaz cinket a marhahús, a bárány, a szarvasmarha, a szezámmag, a tökmag, a joghurt, a pulyka, a zöldborsó, a nyers vagy a fermentált tejtermékek és a spenót.
Főzés során a cink károsodhat, ezért fontos, hogy a magas cinktartalmú ételekből nyers formában is fogyassz. Jó forrásai lehetnek így a tahini, a napraforgómag, a kesudió, a tökmag, a csicseriborsó, a lencse és a nyers kakaó, ám csak az antitápanyagoktól megfosztott állapotban, azaz áztatás után fogyasztva őket, különben nincs sok értelme…
Az tény hogy a növényi alapú élelmiszerek jelentősen alacsonyabb cinket tartalmaznak, ezért ha nem eszel húst, fontos ügyelni arra, hogy ne fuss bele a cinkhiányba és az étkezésedben is különös figyelmet fordíts a cinkforrásokra, már csak azért is, mert segít a növényi eredetű omega-3 feldolgozásában.
TIPP: A napi ajánlott 3 mg bevitelhez fogyassz 1/4 csésze tökmagot, vagy ugyanennyi szezámmagot. A kendermagból napi 3 evőkanállal a napi ajánlott cinkbevitel közel 40%-át fedezheted. Bár túl magas omega-6 tartalmuk miatt az olajos magvak cinkpótlásként való használata napi szinten azért így nem ajánlott, ezért egy alap étrendkiegészítő mellett 1-1 étel elkészítéséhez viszont használd bátran (lásd a Kicsári receptet, illetve a szezámmagból készült tahinit ételízesítőként több receptben megtalálod).
Pótlásként ezt ajánlom: Cink vagy Babaváróban is benne van
Babatervezéshez +: Férfiak! A cinket a férfi termékenység egyik legfontosabb ásványi anyagának tekintik. A terméketlen férfiak cink-pótlása bizonyítottan fokozza a sperma mennyiségét, javítja a spermiumok formáját, működését és minőségét, és csökkenti a férfiak meddőségét.
A cink fontos tehát a spermium egészségéhez, megvédi azt a kromoszómakárosodástól hozzájárulva az egészséges DNS szintézishez, továbbá hozzájárul a tesztoszteron megfelelő szintjéhez (emeli), és fontos szerepe van az immun funkciókban is.
A szelén egy fontos antioxidáns, mely megvédi a petesejtet és a spermákat a szabad gyököktől. A szabad gyökök kromoszómakárosodást okozhatnak, amelyről ismert, hogy vetéléshez és születési rendellenességekhez vezethet.
A szelén elengedhetetlen a megfelelő pajzsmirigy működéshez is (várandósság előtt ezt muszáj rendezni, de legalábbis kordában tartani, különben veszélyben lesz a lassú anyagcseréd miatt a baba tápanyagokkal való ellátása).
Élelmi forrásai: Máj, sós vízi halak és tengeri herkentyűk, mint sügér, tőkehal, laposhal, tonhal, lazac, szardínia, garnélarák, mustár, pulyka, spirulina alga, brazil dió (csak egy szem dió a szelén RDA közel 100% -át tartalmazza, egyél 2-3 szemet, de mindenképpen egy éjszakára előtte áztasd be és öntsd le róla a vizet, majd szárítsd ki a pulton hagyva).
Pótlásként 100 mcg-nyit fogyassz lehetőleg élesztős szelén formájában akkor, ha nem eszel gyakran ilyen ételeket és pajzsmirigy problémád van. Vigyázz, ne szedj többet 220 mcg-nyi szelénnél, mert az már káros!
Ezt ajánlom: élesztős szelén formában: Szelén cinkkel, vagy szelén az antioxidáns („petesejt-fiatalító”) Q10-el, vagy nem az élesztős, de megfelelő formában a Babaváróban is benne van
Babatervezéshez +: Férfiak! A sperma létrehozásához szintén szelén szükséges. A vizsgálatok során az alacsony spermiumszámmal rendelkező férfiak esetében rendre alacsony szelénszintet mértek. Illetve van olyan vizsgálat is, ami a hímivarsejtek motilitását, az élő hímivarsejtek százalékos arányát és a normál spermatozoidok megnövekedett százalékát eredményezte E-vitamin és szelén pótlásának köszönhetően.
Magnézium
B-vitaminok
Kesudiótej (cink)
Kicsári (cink)
Turmix – mandulatejjel, spirulinával és kakaóval (E-vitamin, szelén, magnézium)