7. Ciklusharmonizálás
7.3 A menstruációs szakasz
Ezzel a szakasszal kezdjük, mivel a cikluskövetési módszerekben a menstruáció első napjától számoljuk a ciklusnapokat, és a menstruációt mindig egy új ciklus kezdetének tekintjük.
Ugyanakkor érdemes olyan szemszögből is rátekinteni a vérzésünkre, hogy ez tulajdonképpen lezárja az előző hónap eseményeit – itt derül ki a számunkra, hogy megfogantunk-e vagy sem – megjött-e a menstruáció vagy sem.
És természetesen egyben ez egy új kezdetet is jelent, ami a vérzés lezajlása után robban be azért úgy igazán, amikor a follikuláris vagy peteérési szakaszban a hormonszintek újra emelkedni kezdenek.
Mint amikor elültetjük a magot a földbe, ahol az már elkezd fejlődni, de még nem bújik ki a felszínre.
Amolyan átmeneti időszak ez – lezárás és újrakezdés is van benne – a körforgás kezdő és végpontjának találkozása.
Ideje: 3-7 nap
Az ősz és a tél a begyűjtés, az energiagyűjtés időszakai: lecsökken az energiánk és visszatérünk önmagunkhoz/önmagunkba.
Télen, amikor az energiák alacsonyak, úgy tűnik, mintha a fűk haldokolnának, pedig a gyökereikben zubog az élet és a megújulás, a szemünktől „szemérmesen” eltakarva.
Mi is visszavonulunk, befelé fordulunk, hogy tavasszal megújulva újjászülethessünk.
A menstruáció tulajdonképpen lezárja az előző hónap eseményeit – itt derül ki a számunkra, hogy megfogantunk-e vagy sem – megjött-e a menstruáció vagy sem.
Minden hatás, ami az előző ciklus során ért minket, hatással lesz arra, hogyan válik le a méhnyálkahártya – tünetekkel tarkítva vagy sem.
Ugyanakkor a menstruáció egy új kezdet kezdetét is jelenti, ezért a napi gyakorlatban a ciklus kezdetét a menstruáció első napjától számoljuk. Ugyanakkor a valódi kezdés mégiscsak inkább a vérzés lezajlása után indul el, amikor a follikuláris vagy más néven peteérési szakaszban a hormonszintek újra emelkedni kezdenek.
Mint amikor elültetjük a magot a földbe, ahol az már elkezd fejlődni, de még nem bújik ki a felszínre.
Amolyan átmeneti időszak ez tehát – épp azért, mert lezárás és újrakezdés is van benne – ahol a ciklusunk körforgásának kezdő és végpontja találkozik.
A vérzésünk ideje alatt lehetőségünk van Papnő oldalunkat a felszínre hozni, hiszen ilyenkor önkéntelenül is közelebb kerülünk belső világunkhoz, jobban felé tudunk fordulni. A kapcsolódás a tudatalattihoz, a mélyebb rétegekben zajló belső folyamatokhoz ebben az időszakban olyannyira könnyebb, hogy magától megtörténik. Így ezek a napok a befelé fordulás, az álmok, a szimbólumok, a megérzések ideje.
Ha ebben az időszakban nem adod meg magadnak az elvonuláshoz, a befelé forduláshoz a lehetőséget, ha nem lassítasz le, akkor könnyen aktiválhatod a hisztis Hárpia oldaladat.
Fehérjeturmix (kenderfehérje porból) sötét színű bogyós gyümölcsökkel
Hajdinakása napraforgómaggal és moszattal vagy algával
Hajdinakása (hajdina, áfonya és fekete szőlő)
Édes céklás éjszakai zabkása áfonyával
Misoleves, (barna)rizses szusitekercs salátával
Szardínia rizstalléron, kelkáposztával
Babgulyás (sertés, fekete bab)
Töltött csiperkegomba
Tészta gombás szósszal
Fekete babos humusz
Gesztenye
Céklasaláta párolt kelkáposztával, gombával
Paradicsomszószban párolt kagyló, tintahal, tenger gyümölcsei
Saláta koktélrákkal
Saláta szardíniával
Ha menstruációs görcseid vannak, akkor két gyógynövényt ajánlok neked teaként fogyasztva:
A kamilla (Matricaria recutita) virágzatából készült tea gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása mellett oldja a simaizomgörcsöket is.
Hatóanyagai:
Ellenjavallat: Őszirózsafélékre allergiások nem fogyaszthatják (lásd még cickafark, körömvirág, napraforgó).
Az erdei málna (Rubus idaeus) leveléből készült tea összehúzó hatású, így oldja a simaizomgörcsöket és csitíthatja a vérzést is. A méhünk gyógynövénye: tonizál és erősíti a méhfalat.
Hatóanyagai:
Ellenjavallat:Rózsafélék allergiája esetén ne alkalmazd. Csak a menstruáció idején vagy a premenstruációs szakaszban idd, a peteérési szakaszban ne alkalmazd.
Az orvosi citromfű (Melissa officinalis) nyugtató és idegerősítő hatású népszerű gyógynövény, mely segíti a menstruáció előtti vagy alatti feszültséget oldani.
Hatóanyagai:
Ellenjavallat: Ha allergiás vagy az árvacsalánfélék családjára, ne fogyaszd (még ide tartozik a kerti kakukkfű, a rozmaring, a majoránna, a mezei zsálya).
A macskagyökér (Valeriana officinalis) régóta használt, humán vizsgálatok által is bizonyítottan igazolt nyugtató és altató hatású gyógynövény.
Hatóanyagok:
Növelik a GABA koncentrációját a vérben, ezzel gátolva a neurális szinapszisokat, ezáltal szorongásoldó, nyugtató és görcsoldó hatást váltva ki.
Rendszeres fogyasztáa esetén egy idő múlva lerövidíti az elalvás idejét, és elősegíti a nyugodt alvást. A lignánok az agyban az adenozin-receptorhoz kapcsolódnak. Az adenozin az alvás-ébrenléti ciklust úgy, hogy minél többet vagyunk ébren, annál több adenozin termelődik és idővel elérve egy bizonyos magas szintet aluszékonyságot és fáradtságot vált ki. A lignánok szintén ezekhez a receptorokhoz kapcsolódnak és az adenozinhoz hasonlóan aktiválják őket, kiváltva a nyugtató és altató hatást. (A koffein is ezekhez a receptorokhoz kapcsolódik, ám gátolja őket, így hatása ellentétes, azaz élénkít.)
Ellenjavallat: Loncfélék családjára allergiások ne fogyasszák. Antidepresszánsok és altatók szedése mellett nem javasolt. Szoptatás és várandósság alatt nem javasolt. Figyelem: étvágygerjesztő hatása is van.
A borsmenta (Mentha piperita) oldja a menstruációs görcsöket, fájdalmakat, hűsítő hatású, étvágyjavító, emésztést segítő. Enyhíti a fejfájást is, ami menstruáció idején előforduló tünet lehet.
Hatóanyagai:
Ellenjavallat: Ha árvacsalánfélék családjára allergiás vagy, ne használd (mint kerti kakukkfű, mezei zsálya, majoránna). Asztma esetén tilos alkalmazni, Mentolra érzékenyeknél csalánkiütés jelentkezhet. Gyomornyálkahártya gyulladás esetén ne alkalmazd!
Előbb készítsd el a keveréket. Majd minden egyes csészéhez vegyél használj egy evőkanál keveréket. Forrázd le 2,5 dl vízzel, hagyd állni 15 percig lefedve, majd szűrd le. Naponta 2 csészével fogyassz belőle!
Előbb készítsd el a keveréket. Majd minden egyes csészéhez vegyél használj egy evőkanál keveréket. Forrázd le 2,5 dl vízzel, hagyd állni 15 percig lefedve, majd szűrd le. Naponta 2 csészével fogyassz belőle!
Ha nem vagy teázó típus, akkor használhatod ezt a készítményt, melynek hatását több évtizedes felhasználási tapasztalat is igazolja. A tabletta növényi összetevőinek feszültségoldó, nyugtató, belső nyugalmat és kiegyensúlyozottságot adó, és könnyebb elalvást biztosító hatásait a felhasználói megfigyelések és a tudományos irodalom is igazolja. Tartalmaz macskagyökeret, komlótobozt, orbáncfüvet, citromfű levelet, cickafarkfüvet és fagyöngyöt, egyebek mellett. Megtalálod a bioboltokban vagy a DM-ben.
Ha nem vagy teázó típus, akkor használhatod a citromfüvet kapszulás kiszerelésben is. Megtalálod a Harmóniaboltban:
Az illóolajokat többféle módon használhatod, majd minig jelzem neked, hogyan
Nagyon fontos, hogy kizárólag tiszta, minőségi, bevizsgált illóolajat használj. Én a DoTerra illóolajait használom és ezt ajánlom neked is. A bal oldali menüben megtalálod a shopba vezető linket.
A borsmenta (Mentha piperitae aetheroleum) illóolaja görcsoldó, fájdalomcsillapító, hűsítő hatású és értonizáló.
Így használd: bedörzsölőszerként az alhasadra
Ellenjavallat: Asztmásoknak tilos a használata. Csak akkor használd, ha nincs allergiád az árvacsalánfélékre vagy ha nem vagy a mentolra érzékeny.
Az édeskömény (Foenculi amari fructus aetheroleum) fájdalomcsillapító, szélhajtó, görcsoldó, illetve oldja a puffadást.
Így használd: bedörzsölőszerként az alhasadra
Ellenjavallat: Zellerfélékre allergiások ne használják. Csinálj bőrtesztet egy pici felületen, mert előfordulhat, hogy irritálja a bőrt.
A bergamott (Bergamotte aetheroleum) illóolaja nyugtató, stresszoldó és görcsoldó hatása.
Így használd: párologtasd
Ellenjavallat: Fényérzékenyítő hatása miatt nyáron semmiképp ne kendd a bőrödre. Rutafélékre allergiások ne használják.
Az orvosi levendula (Lavandulae angustifolia aetheroleum) talán számodra is ismert illóolaj, ami nyugtató, alvást elősegítő és görcsoldó hatású. Linalol tartalma fokozza a GABA-aminovajsav hatását, ezért nyugtat.
Így használd: bedörzsölőszerként az alhasadra, párologtasd délután vagy lefekvés előtt, tégy egy cseppet egy vászondarabra, amit az ágyad mellé teszel
Ellenjavallat: Ha allergiás vagy az árvacsalánfélékre, ne használd.
Az itt javasolt vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket egy részét kifejezetten a vérzés napjain érdemes pótolnod, míg más részüket az egész havi ciklusod során, hogy elkerüld a hiányuk miatt menstruáció alatt fellépő kellemetlenségeket.
Mindig jelzem, hogy hogyan fogyaszd őket.
Segíti csökkenteni az ösztrogén-dominanciából fakadó tüneteket; ez a hormonális egyensúlyzavar áll a fájdalmas, görcsökkel kísért menstruáció mögött is. Mindig a luteális fázisban, azaz az ovulációtól használd 14 napon keresztül reggel és este 1-1 pumpányit. Vékony bőrfelületre kenve, hogy jól beszívódjon. Fájdalomcsillapító hatását pár hónap használat után már kifejti, azonban érdemes minimum 9 hónapig használni, hogy a (bizony lassan reagáló) hormonrendszer képes legyen ismét egyensúlyba rendeződni és így szűnjön meg a fájdalmat és görcsöt kiváltó ok.
Ha még nem telt volna le a 14 nap és megjön a vérzésed, amint ezt észleled, hagyd abba a használatát. Ha nagyon fájdalmas és görcsös a menstruáció és hosszan tart, akkor a 7. nap környékén kenj fél pumpányit az alhasadra fáéjdalomcsillapítóként, majd ha csitul a vérzés és a fájdalom, hagyd el.
Dózis: napi 5-700 mg
Segíti a sejtek optimális működését és regenerálódását, antioxidánsként védi a sejteket az oxidatív stressztől. Szedhető az egész ciklus során. Stressz esetén megnő a bevitelből az igény.
Érvédő funkciója miatt érdemes szedni a menstruáció alatt.
Dózis: napi 250 NE
A c-vitaminhoz hasonlóan segíti a sejtek optimális működését és regenerálódását, antioxidánsként védi a sejteket az oxidatív stressztől. Nagyobb dózisban gyulladáscsökkentő hatása is jelentős (endometriózisnál 800 NE javasolt). Szedhető az egész ciklus során.
Érvédő funkciója miatt érdemes szedni a menstruáció alatt.
A fokozott vérveszteség miatt érdemes a menstruáció ideje alatt több vastartalmú ételt (fehérjével) fogyasztani. Pótolni a folátot (B9-vitamin), valamint C-vitamint (1000 mg) fontos a vas megfelelő felszívódása és beépülése érdekében.
Vastartalmú ételek:
Étrend-kiegészítőben akkor javasolt a vasszint rendezése, ha nagyon intenzívek a vérzések. Ám ekkor sem kifejezetten vaskészítményt ajánlok, hanem a Laktoferrint, mivel utóbbinál kiküszöbölhetjük azt a rizikót, amit a vaspótlás magában hordoz: növelheti a kártékony patogén baktériumok számát, táplálva azokat; a Laktoferrin szedése viszont nem jár ilyen rizikóval, mégis hatékony a vasszint rendezésében.
Bővebb infót a Harmóniabolt shopban olvashatsz róla erre a linkre kattintva.
Cikk a vaspótlásról ezen a linken.
Napi 400 mg segíti a simaizomgörcs oldást és csökkenti a feszültséget. Szedhető az egész havi ciklus során, főleg ha stressz van, mert akkor fokozottan üríti a test. Ha görcsoldásra van rá szükség, akkor ha szeded a menstruáció alatt, segíthet.
Ellenjavallat: Kalcium szedése mellett nem képes kifejteni a hatását, mivel egymással antagonista (ellentétes) hatásúak. Jó este magadhoz venni, és mindenképpen elkülönítve a többi ásványi anyagtól (2 órával min.) a megfelelő felszívódás érdekében.