7. Ciklusharmonizálás
7.1 A ciklusharmonizáló életmód előnyei
A Ciklusharmonizálás művészete nem művészet, hanem egy nagyon alapvető, a női működésünket figyelembe vevő életmód kialakítását jelenti.
Ha az életedben a fontos tevékenységeket a ciklusodhoz igazítod, a következő előnyöket fogod megtapasztalni:
Régen az volt a természetes, hogy a nők a természetes, havi ciklusukkal összhangban éltek, tevékenységeiket például a menstruáció alatt korlátozták, elvonultak, egymás társaságát keresték, befelé figyeltek, kevesebbet dolgoztak, többet pihentek, lelassultak.
A mai világban azonban az életmódunk elég lineáris, így az ilyesféle ritmusokat nem nagyon van lehetőség követni. Nem vehetsz ki 5-7 nap szabadságot a munkahelyedről, ugyanolyan teljesítményt fognak tőled elvárni, ha sportolsz, akkor valószínűleg ugyanazt a mozgásformát akarod majd gyakorolni menstruáció alatt is, amit egyébként, ráadásul jóval érzékenyebb leszel ezekben a napokban, de mivel nem teheted meg azt, hogy szó szerint azt csinálsz, amit akarsz, borulni fog a bili.
A ciklusoddal szinkronba kerülni – vagy, ahogy azt a gyakorlatban hívom, a ciklus alapú öngondoskodás gyakorlásához – egyszerűen csak arról kell tudni, hogy a menstruációs ciklus négy fázisa közül melyikben vagy az adott pillanatban, majd annak megfelelően érdemes testre szabni az ételeidet, a mozgásodat, a szociális életedet, a munkáddal vagy otthoni teendőid prioritizálását, így kicsit átrendezni a prioritásokat az egyes szakaszokban és a hormonjaid által nyújtott támogatás szerint alakítani, finomítani az életviteli szokásaidon.
Ez a támogatás néha akadályoztatásnak tűnik? Nos, ez csak azért van, mert nem a megfelelő előnyeit aknázod ki az adott ciklus szakasznak. A módszer épp arról szól, hogy minden szakasznak megtaláljuk az erősségét és ne menjünk az árral szemben.
Azaz mindig az adott szakasz egyedi erősségeinek, gyengeségeinek és igényeinek megfelelően dönts arról, mit eszel, hogyan mozogsz, milyen jellegű munkát tervezel az adott időszakra, vagy milyen szociális kapcsolatokat ápolsz.
Ebben a modulban a menstruációs ciklus 4 szakaszának ajándékait tanítom meg neked.
Talán ez úgy hangzik, mintha egy csomó alkalmazkodásra, egy rakás változás bevezetésére volna szükség hétről hétre….Ha viszont egyszer elkezdesz valóban odafigyelni a ciklusod alatti hogylétedre és ezeket a saját bőrödön tapasztalt érzeteket tudatosítod, könnyeddé válik majd e szerint a módszer szerint élni, és úgy fogod érezni, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb módja – mert az is:).
A férfiak linearitásban élnek, mi pedig egy állandó változásban, melyet a hormonjaink ciklikusan változó, dinamikus egyensúlya diktál.
Az első pár hónap az önmegfigyelésről fog szólni. Majd amikor 1-3 hónap alatt már tudni fogod, hogy az egyes fázisok, azaz a ciklusod egyes napjai miben térnek el a többitől, hogy mikor milyen érzések vannak a testedben – melyeket nem győzöm ismételni, hogy elsősorban a hormonjaid vezérelnek -, akkor mindennek a finomhangolása, azaz az ételek, a mozgásforma megválasztása a ciklus igényeinek megfelelően könnyedén fog menni.
Ahogy ráérzel az ízére, a ciklus alapú öngondoskodást olyan természetesnek fogod érezni, hogy nem fogod elhinni, hogy volt idő, amikor nem vettél részt benne.
Az étel és a mozgás a ciklusod harmonizálásának két kulcsfontosságú eleme lesz, de ezek nem az egyetlenek. Ezt a fajta szemléletet az élet minden területére átviheted, kiterjesztheted, és így még nagyszerűbb pozitív változásokat érhetsz el.
Az élelmiszerekkel kapcsolatban a ciklus alapú öngondoskodás arról szól, hogy mit kell enni a ciklus egyes heteiben annak érdekében, hogy az agyad és a tested a legteljesebb támogatást kaphassa.
Ha valaha is észrevetted, hogy a hónap bizonyos hetei alatt éhesebbnek érzed magad, vagy hogy hajlamos vagy több ételt magadhoz venni (különösen cukrosabb ételeket), akkor megtapasztalhattad a szervezeted változó táplálkozási igényeit, tehát azt, hogy a ciklusod különböző szakaszaitól függően a tested másért kiált, nem mindig ugyanarra van tehát szükséged!
Tulajdonképpen te már valójában sejtszinten tudod, hogy a tested és az agyad akkor tud a legjobb formában lenni, ha azokat a tápanyagokat veszed magadhoz, melyek a ciklusod egyes szakaszaiban a legszükségesebbek.
Amikor a testre szabott mozgás már azt jelenti, hogy a ciklus szakaszainak adottságait is figyelembe véve döntöd el, hogy milyen testmozgást végzel, akkor kevesebb erőfeszítéssel érheted el a kívánt eredményt.
Ez azért van, mert a ciklus bizonyos fázisaiban végzett intenzív edzések a reproduktív hormonjaiddal együtt dolgoznak, míg ha nagy intenzitású edzésekre vállalkozol más fázisokban, az ellened fog dolgozni.
Más szavakkal, a nagy intenzitású, rossz időben végzett edzés havonta képes szabotálni a fogyásért vagy a test-összetételed megváltoztatásáért tett erőfeszítéseidet. Kezdd el szinkronizálni a különféle mozgásformákat a ciklusoddal, hogy több eredményt érj el, gyorsabban és kevesebb erőfeszítéssel!
Nőként a menstruációs ciklusunk különböző időszakaiban a feladatainkat és felelősségvállalásainkat nem egyformán fogjuk megélni – mind a munkában, mind az életünk logisztikai feladataiban – , méghozzá a változó hormonszintek miatt. Hadd tisztázzam tüstént ezt a bonyolult mondatot: ez nem azt jelenti, hogy kevesebbre vagyunk képesek, mint a férfiak. Egész másról van itt szó.
Ez egyszerűen azt jelenti, hogy a hormonjaink megalapozzák számodra azt a lehetőséget, hogy bizonyos dolgokban még jobb lehess a hónap bizonyos szakaszában.
Például a ciklus meghatározott heteiben könnyedébben, ügyesebben kommunikálunk, míg más hetekben jobban teljesítünk az adminisztratív jellegű, vagy a részletekre való odafigyelést igénylő feladatokban.
Ez azt jelenti, hogy a hormonális ciklusod ismeretével, és annak kapacitásainak kihasználásával következetesen kihozhatod magadból a hormonok által épp megtámogatott erősségeidet, s így nagyobb sikert tapasztalhatsz meg a munkádban, és könnyebb lesz megteremtened az egyensúlyt a munkád és a magánéleted között.
Bizonyára tapasztaltad már, hogy nem vagy mindig ugyanolyan hangulatban a szexhez! És ez teljesen normális! Az, hogy a vágyad hol a csúcsra tör, hol a béka segge alatt van (elnézést a kifejezésért, de ez bizony így igaz), ez rendben van és teljesen normális! Igen, ez ai s a hormonok ciklikus változásaiból fakad.
A kihívás itt az, hogy akkor, ha hormonális egyensúlyzavarral küzdesz – főleg ha mellékvese fáradtságod van – akkor minden valószínűséggel általánosságban véve alacsonyabb a libidód.
Ugyanakkor ha minden héten elkezdesz az egyedülálló hormonális igényeid szerint enni, mozogni és élni, sok pozitív változást fogsz tapasztalni, azaz egyre kevesebb hormonális tüneted lesz, és a libidód is meg fog változni – előnyére.
Úgy gondolom, hogy ha azt tűzöd ki prioritásnak, hogy a ciklusodat harmonizálod, a legjobbat fogod tenni mind a hormonjaid egyensúlyba hozásához, mind a szexuális vágyad helyreállításához.
A ciklus minden szakaszában – tudva azok erősségeiről – előnyt kovácsolhatsz az életednek ezen a területén is: javíthatod a kommunikációt és így a kapcsolatodat is a számodra legfontosabb személlyel.
A Ciklusharmonizáló módszer segít csökkenteni a kapcsolatodban esetleg jelen lévő feszültséget, csökkenti a harcokat és megkönnyíti a kommunikációt. Megtanulod például azt, hogy mikor nem érdemes hosszú távú döntéseket meghozni, mert éppenséggel a ciklusod bizonyos időszakaiban borúsabbnak láthatod a helyzetet, mint amilyen az a valóságban.
Igen, a ciklussal való szinkronizálás és a ciklus alapú öngondoskodás segíthet az álmaid felismerésében és megvalósításában. Testünk ritmikusan kel át és működik egy-egy menstruációs, azaz teremtési cikluson, méghozzá évente 12 alkalommal.
Figyelembe véve azt a jól ismert tényt, hogy az új ciklus (bizony, nem csak az új év!) mindig új energiát és új lehetőségeket hoz, mi ezt a csodás körforgást egész évben újra és újra kihasználhatjuk, így még több álmot teljesíthetünk be.
A tavaszi megújulás hullámára nemcsak évente egyszer ülhetsz fel, hanem minden egyes ciklusban!:) Csodás lehetőség, nem igaz?
Némi előkészületet és szervezést igényel egy ilyen tisztítókúra! Ne hagyd az utolsó pillanatra!
A nulladik napnál leírom, mivel készülhetsz fel.
Nézd át a 4 nap étrendjét és szerezd be a hozzávalókat. Ehhez segítségül készítettem egy bevásárlólistát is, de mivel lesznek olyan ételek, melyeket egyénileg készítesz el magadnak, tervezz egy kicsit előre, hogy ne maradj alapanyagok nélkül.
Az illóolajok, a masszázsolaj, a kurkuma, egy napló vagy füzet megvásárlása, az abhyanga módszerének előzetes ismerete (youtube vagy leírás), a napi főzésre és 30 perc testmozgásra szánt idő kiszakítása azért szervezést és némi előkészületet igényel.
Mielőtt ennél, figyeld meg, valóban éhes vagy-e, vagy valami másra vágyik-e a tested vagy az elméd. Ha valóban szükséges enned, ezek közül válassz:
Fordíts gondot arra, hogy nyugodt körülmények között egyél: összpontosíts az ételre, zárj ki más ingereket, így hatékonyabb lesz a tápanyagok felszívódása és az emésztésed.
Száraz kefével vagy egy durvább törölközővel dörzsöld át a tested zuhanyozás előtt, a mozdulatok a szíved felé vezessenek! Ezzel serkented a vérkeringésedet és serkented a méregtelenítő szerveket (amik főleg éjjel fognak dolgozni).
Legkésőbb este szánj 10 percet ara, hogy végig gondolod, mi a célod a Ciklusharmonizáló kurzuson való részvételeddel és mi a célod kifejezetten ezzel a 4 napos tisztítókúrával! Írd le egy papírra, hogy milyen eredménynek örülnél a 4. nap végén!
Ahogy a kurzus elején beszéltünk róla, jó, ha megválunk a felesleges dolgainktól vagy azoktól, melyekről a kurzus során tanultak alapján úgy látod, már nem téged szolgálnak.
Ma válj meg egy ilyen felesleges tárgyadtól, amihez feleslegesen ragaszkodsz – ami bent van, az általában megjelenik odakint is, tehát ha valami odabent, a testedben pangást okoz, attól a tisztítókúra során megszabadulhatsz, de tedd ezt meg kint is, hiszen azzal is elősegítheted a belső változást (oda-vissza hatnak egymásra). Lehet ez egy ruhadarab vagy cipő, dísztárgy vagy bármi, amit egy éve nem is használtál. Ezzel helyet teremthetsz az újnak.
Ha a kurzus elején nem nézted át, hogy mi lehet az, ami nem kívánatos méreganyagokat tartalmaz a fürdődben és a takarítószereid között, akkor azt tedd meg ma és dobd ki őket.
Figyeld meg, milyen az energiaszinted, más-e, mint szokott lenni reggelente?
Lehet, hogy kis fejfájást tapasztalsz vagy más kellemetlen érzésed van a pocakodban. Ez normális – ne feledd, hogy a 4 nap célja a vércukorszinted normál értékre állítása, a májad támogatása és a szervezeted megszabadítása a felesleges ösztrogéntől.
Ne feledd: Igyál elegendő vizet!
Az étkezés megegyezik az első napival
Mielőtt ennél, figyeld meg, valóban éhes vagy-e, vagy valami másra vágyik-e a tested vagy az elméd. Ha valóban szükséges enned, ezek közül válassz:
Kezdd el megfigyelni, hogy milyen érzést vált ki az étel a testedben. Figyeld meg, milyen érzés kevesebbet enni és hogyan változik a szellemi állapotod.
Rágj meg minden falatot alaposan (evés alatti meditáció)…15-ször, ha az megvan, próbáld meg 30-szor is akár. Figyeld meg, ahogy az alapos rágástól több nyálad termelődik, és ugye minél több a nyál, az emésztésed annál inkább javul.
Ma jól jön egy jó kis masszázs vagy akupresszúra – ha nem tudsz bejelentkezni egy masszőrhöz, kérd meg a párodat, hogy kényeztessen egy kicsit! Végezheted az ajurvédában nagyon népszerű abhyangát is, ami egy olajos önmasszázs.
Abhyanga:
Ez egy önmagunkat tápláló, megerősítő önkényeztető praktika, aminek komoly egészségügyi előnyei is vannak. Meleg olajjal végezzük, ami a bőrön keresztül, mélyen a szövetekbe, akár az idegekig, sőt a csontokig hatolva lubrikál, ken, rugalmasít, óv, és maguk a masszázsmozdulatok pedig pezsdítik a nyirok- és vérkeringést.
Szükség lesz hozzá valamilyen olajra, ami legyen bármilyen hidegen sajtolt olaj. A hagyományos ajurvédikus olaj az abhyangához egyébként a szezámolaj.
Az olajat mindig melegen alkalmazd: ehhez az üveget tedd meleg vízbe.
Előtte (vagy utána) fürdés, vagy tegyél egy kis vizet a tenyeredbe, és dörzsöld össze a vízzel az olajat (egy házi “instant” emulziót alkotva lényegében). Ez fontos, mert az olaj önmagában (víz nélkül) szárít!
Az abhyangha nemcsak kényeztető rítus, hanem az egész idegrendszerre hat és ha elég sokáig dörzsölöd magad (és nemcsak a bőröd felszínére kened rá az olajat), akkor egészen a csontszövetig képes az olaj tápláló ereje behatolni, így akár az ízületeknek is rendkívül jó.
Emellett az ajurvédában tisztító funkciójáról is híres, ami a mély szövetekig hat: kúrák alatt alap, azért, hogy a nyirok és zsírszövet tisztulni tudjon.
Bármelyiket is választod a fentiek közül, az segíti a méregtelenítési tünetek enyhítését és a nyirokkeringés fokozása által segíti a hatékonyabb tisztulást is.
Jót tesz a meleg-hideg váltózuhany is, legalább a lábfejektől térdig, de ha szoktál ilyet csinálni és van gyakorlatod, vagy bátrabbnak érzed magad, csinálhatod akár az egész testeden is. Mindig a hideggel fejezd be (30 mp meleg, 10 mp hideg). Majd bújj be az ágyba, ahol még olvasgathatsz egy kicsit vagy relaxálhatsz, mielőtt elalszol.
Tegnap arra kértelek, dobj ki vagy ajándékozz el egy dolgot. Ha nem tetted volna meg, tedd meg ma és akár válassz hozzá még egyet.
A mai fókuszod legyen a konyhán! Nézd át a kamrádat és dobj ki mindent, ami tartósítószert tartalmaz, vagy hidrogénezett növényi olajat, ízesítőszereket, mint a különféle pácok és szószok.
Igyekezz friss ételeket tartani otthon! A kidobottak helyére vásárolj igazi fűszereket, ültess fűszernövényeket balkonládába vagy cserépbe!
Mivel ma a fókusz a környezeti mérgeken lesz, figyeld meg, milyen hatással van rád a lakókörnyezeted: milyen érzéseket váltanak ki belőled a környezeted színei, a szagok és a tempó. Milyen érzéseket vált mindez ki belőled, stresszesnek éled-e meg vagy sem?
Most, hogy egészséges ételeket fogyasztasz és elindultál a tisztulás útján, élesebben fogod érzékelni mindezt, az érzékeid kiélesednek, nemcsak a külső, de a belső ingerek felé is, tehát jobban fogod érezni azt is, ami a testedben zajlik.
Mivel a stresszre hajlamosak vagyunk stresszoldó evéssel reagálni, talán érdekes és tanulságos megfigyelésekre juthatsz…de semmiképpen ne bántsd magad miattuk, csak tudj róluk. Ha már a tudatos rétegbe jutott ugyanis az információ, az automatikus átalakító erővel bír.
Ma az ebéd lesz más, mint az előző napokon!
Mielőtt ennél, figyeld meg, valóban éhes vagy-e, vagy valami másra vágyik-e a tested vagy az elméd. Ha valóban szükséges enned, ezek közül válassz:
Mivel ma nem szerepel állati fehérje az étrendedben, élvezd ki az ebéded minden falatját! Figyeld meg az ételed színét, állagát, illatát, egyél lassan, gyönyörködj az ételben, mielőbb megeszed.
Figyeld meg, milyen egy napig vegánként étkezni és milyen érzés kevesebbet enni. Talán már nagyon vágysz több ételre…milyen érzés ez neked? Figyeld meg az érzelmeidet, le is írhatod egy füzetbe vagy a naplódba őket!
Lehet, hogy a kevesebb étel miatt a székleted is lassabban érkezik meg a szokásosnál. Ezért jó, ha gondoskodsz a megfelelő folyadékbevitelről.
Jó, ha ma kicsit visszaveszel a megfeszített tempóból, és amikor lehet, pihensz egy kicsit. Igyekezz nem végezni most kimerítő fizikai tevékenységeket, tehát a szokásos kardió helyett például csak tegyél egy nagy sétát. A tisztítókúra után újra gyakorolhatod kedvenc sportodat.
Ha túl gyengének éreznéd magad, és szükséged van plusz energiára, akkor vegyél be B12 tartalmú kiegészítőt.
Fókusz: pihenés, hála és bőség! A mai este a pihenésről szóljon! Csak írd le a naplódba, hogy mi az ami neked sokat jelent az életben (bőségnaplózás)!
Majd írj egy listát azokról az emberekről, akik támogatnak abban, hogy a legjobbat kihozhasd magadból és segítenek az életedben előforduló stressz kezelésében. Találj ki a számukra valami apróságot, amivel kifejezheted feléjük a háládat – ez lehet egy rajz, pár kedves sor, vagy étel, valami, ami nem kerül igazán pénzbe sem.
Tegnap óta a konyhád talán nem a régi – jó értelemben. Ma irány a fürdőszoba! Bár lehet, hogy ezen már túl vagy, hiszen foglalkoztunk vele az elmúlt hetekben, azért nézd át még egyszer és szabadulj meg az oda nem illő dolgoktól (szintetikus fehérítők, illatosítók, tisztítószerek, stb.) Ha még hiányzik valamilyen alternatív tisztítószer vagy kozmetikum, szerezd ma be!
Fókusz: célok kitűzése! A tested újrakalibrálásával szellemileg és érzelmileg is tisztábban láthatsz, így ma vedd sorra a céljaidat az életedben!
Válassz ki pár dolgot, amik még nincsenek az életedben, de vágysz rájuk: tárgyat, élményt, támogató embert, új kapcsolatot, új szokást, stb.
Képzeld el ezeket a lehető legélethűbben (meditáció), képzeld el, hogy már a tiéd, azt is, hogy hogyan fogod érezni tőlük/velük magadat. Figyeld meg, hogy átjár-e az öröm vagy felmerül-e valamilyen kétség, kishitűség vagy félelem benned. A negatív érzéseket finoman söpörd félre a képzeletedben. Ha ez megvolt, ismét képzeld magad elé azt az állapotot, amikor a vágyaid beteljesültek, és ha megvan az öröm, időzz el vele.
Ezzel a tested és az elméd beprogramozod arra, hogy számítsanak e jó dolgok befogadására. Ez a belső élmény pedig segíteni fog abban, hogy kevesebb erőfeszítéssel, könnyedebben elérd a céljaidat, hiszen a belső önbizalmadat erősítetted meg ezzel a meditációval.
Összegezd magadban, hogyan érezted magad tegnap vegánként?
Ma az ebéd megegyezik az első két napiéval, de a vacsora más lesz – ez már a kúra felépítő szakasza!
Mielőtt ennél, figyeld meg, valóban éhes vagy-e, vagy valami másra vágyik-e a tested vagy az elméd. Ha valóban szükséges enned, ezek közül válassz:
Ne felejtsd el a lassú, alapos rágást!
Ma ismét ettél állati fehérjét! Milyen érzés?
Fókusz: a jövőd, az álmaid, a következő 1 éved!
Készíts kollázst a vágyaidról: rajzolhatsz, írhatsz, kivághatsz képeket régi újságokból, saját fotóidat is felhasználhatod. Csupa olyan dolgot tegyél rá, amire szívből vágysz! Tedd olyan helyre, ahol sokat látod: ezzel beprogramozod az idegrendszeredbe és közelebb kerülhetsz a megvalósításhoz:)
Kiválaszthatsz egy példát az álmaid közül és leírhatod, mi segít majd hozzá, mi akadályoztathat, mitől félsz.
Reggelente törekedj arra, hogy székletet üríts – ez lenne legalábbis az ideális. A törekvés alatt azt értem, hogy szánj rá időt, legyen annyi nyugodt perced, ami az idegrendszered lecsillapodását is lehetővé teszi a reggeli rohanás előtt még, és így elősegítheted az ingert (ne feledd: a bélben lakozik a második idegrendszerünk!!!).
Ha hajlamos vagy a székrekedésre, ébredés után igyál meg 2 nagy pohár vizet, hogy beindulhasson a bélperisztaltikád! Valamint fogyassz rostban gazdag italt: lenmag teát és indítsd a napod fermentált étellel!
Nagyszerű, hogy végigjutottál a tisztítókúrán! Ünnepeld meg egy jó meleg fürdővel: tegyél bele fél-1 kg. sót (a magnéziumsó még jobb!) és kedvenc illóolajodat! A melegben kitágulnak a pórusaid és elősegíted a bőrön keresztüli méregtelenítést. A só képes kiszívni a méreganyagokat a testedből, az illóolajok pedig hamar hatnak a lelkedre (idegrendszeredre).
Ezeket az illóolajokat ajánlom:
Ha nincs mód a kádfürdőzésre, akkor márts egy törölközőt a sós-illóolajos vízbe és dörzsöld át vele a testedet! Vigyázz, ne legyen túl forró!
Kellemes kényeztetést kívánok!