6. A kiválasztási csoport
6.4 A kiválasztás optimális működése
Eddig áttekintettük az emésztésben részt vevő szerveink funkcióit.
Most lássuk, hogy mitől tudnak megfelelően működni ezek a szervek
A test hulladékgyűjtő rendszerei nap mint nap összetömörítik és továbbszállítják a felesleges, ártalmas anyagokat: megemésztett ételeket, méreganyagokat, hormonmaradványokat: ők a nyirokrendszer, a máj és a vastagbél, de természetesen az egész emésztőrendszer is ide tartozik.
Ha pedig ezek a kiválasztó útvonalak panganak, akkor a bőr lép a színre és menti a menthetőt, ha módja van rá.
A nyirokrendszer (a nyirokerek és nyirokcsomók hálózata) feladata a fehérvérsejteket tartalmazó nyirok folyadék termelése és keringtetése. A fehérvérsejtek az immunrendszer segítő katonái, melyek fertőzések esetén a kórokozókat hivatottak megsemmisíteni.
A nyirokrendszer ezen túl a méregtelenítésben oly módon vesz részt, hogy összegyűjti a szervekből származó salakanyagokat, méreganyagokat, folyadékfelesleget,elhalt sejteket, és a véráramba juttatja őket. Innen a máj és a vastagbél közvetítésével fognak ezek ürülni a testből.
Ha a nyirokrendszer eldugul, akkor azokban a szervekben is, melyek a nyirokkal tudnak megszabadulni a salakanyagoktól, pangás alakul ki.
A nyirokrendszer normális működés esetén ugye fehérvérsejteket küld harcba a kórokozók és behatolók ellen, így segítve a fertőzések leküzdését. A pangó nyirokrendszerben viszont a felgyülemlő nyiroknedvben elszaporodhatnak a vírusok és baktériumok és a nyirokérhálózat segítségével a test más helyeire és a vérbe is eljuthatnak, így a szervezetet még nagyobb fertőzésnek kitéve. Ez a folyamat gyulladásos jellegű rendellenességeket okoz, melyek a következők lehetnek:
Napi néhány perces ugrálás egy trambulinon kíméletes nyirokmasszázsnak számít, így a nyiroknedv képes könnyedén kiszabadulni a nyirokcsomókból, tehát nem áll be pangás.
Fontos méregmentesen és „szabadon” tartani a főbb nyirokcsomópontok területét, mint a hónalj és a lágyék:
Az intim testtájékokon használj illatmentes termékeket. Ez áll a tisztasági és egészségügyi betétekre is.
Használj pamut alsóneműt a nem jól szellőző műszálas helyett, és ne használj túl szoros alsó ruházatot, ami elnyomhatja a nyirokkeringést
A klasszikus izzadásgátlók helyett válassz inkább olyan illóolajokat bázisolajban feloldva, melyek semlegesítik vagy kellemes illatukkal elnyomják a kellemetlen szagot (orvosi zsálya, levendula, citrom), de nem akadályozzák a verejték távozását a bőrből.
Sőt, egyenesen jó és fontos lenne, hogy minden nap izzadj egy kicsit, tehát végezz olyan intenzívebb mozgást, ami a nyirokkeringést is beindítja.
A máj fő feladata a kiválasztás szempontjából a zsírban oldódó méreganyagok vízoldhatóvá alakítása, hogy aztán azok képesek legyenek a verejtékkel, vizelettel és széklettel távozni a szervezetből.
A méreganyagok legtöbbje zsírban oldódó természetű.
Típusaik a következők lehetnek:
Ahogy a szteroid hormonok (a nemi hormonok és a kortizol), illetve a vegyipar termelte xeno-ösztrogének is, ezek a miniatűr hormonmolekulák zsírban oldódnak, ennél fogva képesek tovább maradni a szervezetben. Ha vízben oldhatóak lennének (mint például egyes vitaminok), nagyon hamar kiürülnének, még mielőtt képesek lennének elvégezni feladataikat.
A májad pedig a feladatukat már elvégzett hormonok eltávolításáról gondoskodik. Ez nagyon fontos folyamat, mert például ha nem megfelelő az ösztrogén metabolizmusa, akkor azok újra a vérkeringésbe kerülve ismét a sejtekbe jutnak és plusz ösztrogénhatást váltanak ki, ami egyenes út az ösztrogén-dominanciához.
A máj méregtelenítő munkája két lépcsőben zajlik:
Első lépésben a máj több részre bontja szét a zsírban oldódó méreganyagokat, melyekhez szüksége van bizonyos tápanyagokra. Ezek a glutation, a B-vitaminok és a C-vitamin. Ők már a májban magában rendelkezésre állnak, oda pedig ételeinkből kerültek.
A méreganyagok lebontása folyamán szabad gyökök keletkeznek, melyek szintén igen káros hatásúak, ezért a kiválasztás második lépésében ezek mihamarabbi ártalmatlanítása történik. Ezekhez a szabad gyökökhöz szintén az ételeinkből származó és a májban elraktározódott szelén és aminosavak kapcsolódnak, ezáltal vízben oldhatóvá téve őket.
A vízben oldódó anyagok ezután az epehólyagba kerülnek, elkeverednek az epével, majd a vastagbélen keresztül távoznak a szervezetből.
Az egyik legfontosabb szereplő ebben folyamatban a glutation.
B3: élesztőpehely, koriander, maca, rizskorpa
B6: lágy tojás, rizskorpa, zöldfűszerek (mint snidling, turbolya, koriander, oregánó, kakukkfű, rozmaring, petrezselyem), cayenne-bors, kurkuma, curry, őrölt paprika
B9 (ez a folát, vagy közismertebb nevén a folsav): nyers, zöld levélzöldségek, zöldfűszerek, agar-agar, élesztőpehely, cékla, szezámmag, napon szárított paradicsom
B12: bio húsok, halak, tojás
Szelén: paradió
Magnézium: tengeri hínár, nyers kakaó, hajdina, korianderlevél, mák, szárított tökmag, rizskorpa + kiegészítőben is érdemes pótolni, mert a stressz nagyon lemeríti a Mg-készleteket és rengeteg feladatban van szükség rá a szervezetben, nőknek fokozottabban)
A glutation étrendi forrásai:
A máj a méregtelenítő funkciójának fenntartásához szükséges tápanyagokról talán most azt gondolod, hogy étrend-kiegészítőkből kellene pótolni. Ám ebben a formában nem a biológiailag legkönnyebben hozzáférhetők, ráadásul a napi szintű májméregtelenítéshez nem szedhetünk minden egyes nap étrendkiegészítőket (elég ezt megtenni akkor, ha intenzívebben van szükség a máj megtámogatására).
Tehát ebben a modulban az a célom, hogy megtanítsam neked, hogy mi az, amivel napi szinten megtámogathatod a májadat és a tested egyéb kiválasztásban szereplő szerveit.
Ha ezek az anyagok az ételekkel együtt kerülnek be a szervezetbe, azok részeit képezve, akkor a szervezet könnyebben rájuk ismer, és jobban hasznosítja őket, hiszen ezekben az ételekben egyéb, őket támogató más tápanyagokkal együtt fordul elő (lásd a citrom C-vitaminja a többi bioflavonoid nélkül kevésbé jól ismerhető fel, így nem érdemes kivont C-vitamint alkalmazni).
Lássuk tehát, hogy mit érdemes beépíteni a napi étrendedbe:
A vastagbélben megtett úthoz szükség van megfelelő rost mennyiségére, mivel ezek a vízoldható bomlástermékek a rostokhoz kötődve képesek a leggyorsabban kiürülni.
Ha a folyamat második lépését nem támogatjuk meg kellő mennyiségű rosttal, a májból felszabadult méreganyagok immár vízoldható formában még több kárt tudnak okozni, mint zsíroldékony formában, tehát a rost hiányában nem kivezetett vízoldékonnyá vált méreganyagok szabadon garázdálkodhatnának.
Éppen az érdekünkben teszi a fő méregtelenítő szervünk, a máj, hogy ilyen oldhatatlan formában raktározza el őket és nem hagyja szabadon hozzáférhetővé, azaz a szerveink által befogadhatóbbá vált formában.
Ha a méregtelenítési folyamat második része jól működik, akkor reggel, felkelés után kb. 20 perccel és egy pohár (citromos) langyos (nem hideg!) víz elfogyasztását követően ki kell mennünk a vécére. Ha ez nem így történik, azaz ennél többet kell várni vagy csak kávé vagy egy következő étel elfogyasztása után tudunk elmenni vécére, akkor bizony székrekedésünk van…még ha később a nap folyamán sikerül is üríteni.
A folyamat mögött a biológiai óránk, a cirkadián ritmus által vezérelt folyamatok állnak. Arról már volt szó, hogy minden egyes szervünknek megvan a nap folyamán az aktív ideje, amikor teljes erőbedobással dolgozik. A máj délután 3 és hajnali 3 óra között aktív. 12 órán át dolgozik azon, hogy megszabaduljon az ártalmas anyagoktól, melyek az előző nap halmozódtak fel (az emésztés során fel nem használt anyagoktól, a méreganyagoktól és a hormonmaradványoktól). Ezeket aztán a vastagbél továbbítja, ám ha reggel nem ürülnek ki, akkor ez már a biológiai órát ismerve székrekedésnek számít.
Fontos tudni, hogy a vastagbél félig áteresztő nyálkahártyáján a kisebb molekulák bizony át tudnak jutni. Ez a jellemzője azt szolgálja, hogy a víz, az ionok, valamint bizonyos vitaminok felszívódása végbe tudjon itt menni. Márpedig ha a széklet áthaladása túl hosszú ideig tart, mert a vastagbélben pangás van rosthiány miatt (vagy a májban pangás van az említett tápanyagok híján vagy túlterheltség miatt – zsírmáj esetén), akkor ezek az ártalmas anyagok visszaszívódhatnak a vérbe és a testünkben maradhatnak.
Mit jelent ez a hormonális egészség szempontjából?
Kulcsfontosságú, hogy az ösztrogén anyagcseréje, lebontása és kiürítése maximális hatékonysággal történjen! Ellenkező esetben az ösztrogén újra a vérbe kerülve, újra hatással lesz a rá érzékeny sejtekre, ezáltal felborul az ösztrogén és progeszteron aránya és menstruációs, termékenységi és libidóproblémákat okoz.
Oldható vagy más néven vízoldékony rostok (komplex-képzésre, fermentációra jobban hajlamosak, vizet kötnek meg, viszkózus gélt képeznek, a gyomorba jutott táplálékkal szigeteket alkotnak):
További vastagbelet támogató anyagok:
Jó tudni: A hámozatlan reszelt alma enyhén hashajtó hatású, a héjban található pektin ugyanis a belekbe jutva megduzzad, és megköti a vizet, így a belek tartalma felpuhul, és a salakanyag könnyebben távozhat a szervezetből.
A hámozott reszelt alma ezzel szemben nagyszerűen alkalmazható hasmenés esetén. Egyensúlyba hozza az ásványi anyagok szintjét, és nyugtatóan hat az irritált belekre.
Testünk legnagyobb szerve a bőr. Szintén az egyik kiválasztó szervünk, méreténél fogva pedig a legnagyobb. Azokat az anyagokat igyekszik kiválasztani, melyeket a máj és a vastagbél nem tudott, méghozzá a verejték formájában.
Amikor a hónalj verejtékünk különösen kellemetlen szagú, az bizony a kiválasztási útvonalak pangásáról ad jelzést, a bőrön keresztül szabadul meg ilyenkor a szervezet azoktól az anyagoktól, amiktől a pangó útvonalak miatt nem tudott. Ám ehhez az is fontos, hogy serkentsd az izzadást, hogy mozogj. Különben csúnya bőrtünetek jeleznek a felgyülemlett méreganyagokról, mint aknék, furunkulusok, cisztás pattanások, ekcémák, rozácea.
Ezek kezelése különféle krémekkel felesleges (ráadásul fokozhatja a bőr problémát). Ilyenkor meg kell szüntetni a máj és a vastagbél pangását, s ahogy ezek a kiválasztási útvonalak tisztulnak és szabadon átjárhatók lesznek, úgy fog a bőr is helyrejönni.
Fontos, hogy tudd, hogy a fenti bőrtünetek mögött egyéb okok is állhatnak: inzulin-rezisztencia, tesztoszteron túlsúly, ételérzékenység, áteresztő bél.